logo
quran
Huzur İçinde Ramazan Geçirmek
Huzur İçinde Ramazan Geçirmek

Huzur İçinde Ramazan Geçirmek

Hz Âdemden bu yana insanlar Yüce yaratıcıya olan bağlılık, kulluk ve sadakat vazifelerini farklı inanış ve şekillerde ifade ederler. Ona yakın olmak, ona olan borçların ve şükrün ifadesi olarak ibadet etmek bir huzur verici şifadır. Zira Allah ihtiyacı olmadığı halde kullarının Ona bağlılığını görmek için dua ve ibadet beklemektedir. Ayrıca ibadetlerin fiziksel ve ruhsal manada akıl ve beden sağlığına iyi geldiği aşikârdır. Örneğin kılınan namazlar bir fiziksel jimnastiktir. Oruç tutmak vücudun dinlenmesidir. Kuran okumak ruhun gıdasıdır.

Ramazan ayında aç kalmak bir huzur vesilesidir. Oruçlu iken atılan her adım alınan her nefes bir şükür ve dua mahiyetindedir. Ramazanda tutulan oruç duaya eşlik etmek, huzura yelken açma ve Allah’ı tasdik etmek tekbir etmektir. Orucun birçok amacı vardır. Zayıflıkların ve eksik yönlerin aşılmasını sağlar. Hastalık isteyenlere şifa verir. İlahi bir eylemdir ve bu yönleriyle huzur verir.

Oruç başkalarını kucaklamaktır. İnsanlara teselli vermek ve teselliyi Allahtan bulmaktır. Alçak gönüllülük ve masumiyettir. Oruç üzüntü ve teselli arasında bir köprüdür. Zamanın akışına hüzünle bakmak yerine bereketle ve maneviyatla bakarak huzuru yakalamaktır. Oruç kötülüklerden sakınmalar bir ibadettir. En huzur verici ibadetlerin başında gelen namaz ile birlikte oruç dua ve selamettir. Oruç tutanlar İslam’ın 5 şartından birini gerçekleştirmenin huzurunu iliklerine kadar hissedecek ve rahmet günleri yaşayacaklardır.

Bu Konu 494 defa Okundu
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fatih Bozkurt Nov 2012
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?