logo
quran
İşrak Namazı nasıl kılınır
İşrak Namazı nasıl kılınır

İşrak namazı; sabah namazını mescitte cemaatle kıldıktan sonra da namaz kıldığı yerde oturup iki rekât namaz kılıncaya kadar Allah Teâlâ’yı zikreden kimsenin güneşin doğup (bir mızrak boyu) yükselmesinden sonra kılınan iki rekâtlık namazdır.
Güneşin doğuşundna yaklaşık 40-45 dakika sonra kerahat vaktinin çıkması ile kılınır.

Bu namazın fazîleti konusunda Enes b. Mâlik’in -Allah ondan râzı olsun-, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘den rivâyet ettiği şu hadis gelmiştir:

(( مَنْ صَلَّى الْغَدَاةَ فِي جَمَاعَةٍ، ثُمَّ قَعَدَ يَذْكُرُ اللَّهَ حَتَّى تَطْلُعَ الشَّمْسُ، ثُمَّ صَلَّى رَكْعَتَيْنِ، كَانَتْ لَهُ كَأَجْرِ حَجَّةٍ وَعُمْرَةٍ، تَامَّةٍ، تَامَّةٍ، تَامَّةٍ.)) [ رواه الترمذي، وحسنه الشيخ الألباني في صحيح سنن الترمذي ]

“Bir kimse sabah namazını cemaatle kıldıktan sonra (mescitte) oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olursa, güneş doğduktan sonra da iki rekât (İşrak) namazı kılarsa, bir tam nâfile hac ve umre sevabına nâil olur, bir tam nâfile hac ve umre sevabına nâil olur bir tam nâfile hac ve umre sevabına nâil olur.” (Tirmizî; hadis no: 586. Elbânî de Sahih-i Sünen-i Tirmizî’de hadisin hasen olduğunu belirtmiştir.)

Bu Konu 858 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin Feb 2012 İstanbul Fatihte Hafızlık Eğitmenliği yapıyor.
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?