logo
quran
Sahurda yapılacak dualar
Sahurda yapılacak dualar

Sahurda yapılacak dualar

Dua en zor şartlarda Allah’ın hatırlanması ile çok daha makbuldür. Örneğin sabah namazı uykunun en güzel yerinde bölüp eda etmek çok daha makbuldür. Esselatü hayrün minennevm – namaz uykudan hayırlı diye kesin bir dille belirtildiği için buna uyan Müslümanlar Allah’ın hoşuna gidecek şeyler yapmıştır. Gece namazı olan teheccüt yine bir fedakârlığın simgesi ve temsili olarak Allah’ı eda etmek ona şükrünü ifade etmek isteyenlerin seçtiği fedakârlık gerektiren bir ibadet olduğu için makbuldür.

Sahurda böyle fedakârlık isteyen hem uykunun hem de rahatlığın sırf Allah için bozulması ile eda edilmesi Allah’ın hoşuna giden ve duaları boş çevirmediği bir durumdur. Sahur vaktinde Müslümanlar ‘’ Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun sahibi olan Allah’ım, bizleri iftarlara ulaştırırken günah ve ecrimizi bağışlayıp orucumuzu açmayı nasip eyle. ‘’ diyerek en güzel duayı harika bir vakitte dile getirmeye vesile olur.

Sahur vakti öncelikle vakit girmeden tehecüüt namaz kılabilirsiniz. 2 veya 4 rekât kılacağınız teheccüt namazı sonrası Allaha dua edebilir isteklerinizi ve şükürlerinizi ona sıralayabilirsiniz. Namaz sonrası sahur yemeğinizi yiyebilir daha sonra sabah namazı vaktinin girmesi ile sabah namazını kılabilirsiniz. Sabah namazı ile zikriniz çekerek yine Onu anabilirsiniz. Sabah namazı sonrası Bakara veya Yasin sureleri okuyarak af ve bağışlanma talep edebilirsiniz. Bu sahur vaktinde ki ibadet sarmalınız sizi daha huzurlu ve maneviyatla kılacaktır.

Bu Konu 675 defa Okundu
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin Feb 2012 İstanbul Fatihte Hafızlık Eğitmenliği yapıyor.
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?