logo
quran
Namaz Nasıl Kılınır
1Sabah Namazı2'si sünnet, 2'si farz olmak üzere 4 rekattır.
2Öğlen Namazı4 ilk sünnet, 4 farz ve 2 son sünnet olmak üzere 10 rekattır.
3İkindi Namazı4 ilk sünnet, 4 farz olmak üzere 8 rekattır.
4Akşam NamazıSırasıyla 3 farz ve 2 son sünnet olmak üzere 5 rekattır.
5Yatsı NamazıSırasıyla 4 ilk sünnet, 4 farz ve 2 son sünnet ve 3 vitir olmak üzere 13 rekattır.

NAMAZ NASIL KILINIR

Namaz kılınacak yerin ve kişinin üzeri temiz olmalı
Abdest alınır, kıbleye dönülür
Mümkün olduğu kadar kendini dünyevi düşüncelerden sıyrılınır
Niyet edilir. Mesela sabah namazının sünneti ise : “Niyet ettim Allah rızası için bu günün sabah namazının sünnetini kılmaya” Hangi namazı kılıyorsa ona niyet eder. Niyet kalble edilir. Dil ile de tasdik edilebilir.
“Allahüekber” diyerek tedbir alınır.

Birinci Rekat :

Eller bağlandıktan sonra “Sübhaneke” okunur. Sonra Euzu Besmele çekilir ve Fatiha-i Şerifeokunur. Sonunda “Amin” denir. Peşinden bir süre okunur. Eller yana salınarak “Allahuekber” denir.

Rükuda üç kere “Sübhane rabiye’l azıym” denir. “Semiallahü limen hamideh” ve “Rabbena lekel hamd” diyerek doğrulunur.
“Allahüekber” diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa “Sübhane rabbiye’l âlâ” denilir.“Allahüekber” diyerek secdeden kalkılır, dizler üstünde kısa bir müddet durulur. “Allahüekber” deyip secdeye tekrar varılır. Yine secdede üç defa “Sübhane rabbiye’l âlâ” denilir. “Allahüekber” diyerek ikinci rekata kalkılır.
İkinci rekatta yalnız “Bismillahirrahmanirrahim” denilir.

İkinci Rekat :

Birinci rekatta olduğu gibi aynen kılınır, ancak ikinci secdeden sonra ayağa kalkılmaz. Oturulur. “Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena âtina”gibi dualar okunur.
Önce sağa sonra sola dönülerek “Es-selâmü aleykum ve rahmetüllah” denir. Namazdan çıkılmış olur.

Sabah namazının farzı da aynı şekilde kılınır.

 

Erkeklere göre anlatım, Namazın kılınışı:Bayanlara göre anlatım, Namazın kılınışı:
Tekbir
Gözler secde yerine bakıyor. Ellerin içi kıbleye dönük, başparmak kulak yumuşağına değiyor. İki ayak birbirine paralel, ayaklar arasında 4 parmak sığacak kadar mesafe var.
Tekbir
Gözler secde yerine bakıyor. Eller göğüs hizasında, parmak uçları omuz hizasını geçmiyor.
Kıyam
Gözler secde yerine bakıyor. Eller göbek altına bağlanmış vaziyette. Sağ elin küçük parmağıyla başparmak, sol elin bileğini halka gibi kavramış şekilde. İki ayak arası 4 parmak kadar açık ve birbirine parelel.
Kıyam
Gözler secde yerine bakıyor. Eller göğüs üstünde ve sağ el sol elin üstünde.
Rükû
Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada, sırt düz vaziyette ve yere parelel durumda. Bacak ve kollar gergin. Parmaklar açık, sıkıca dizkapaklarını kavramış durumda.
Rükû
Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada olmayıp, baş daha yukarıda. Parmaklar, araları kapalı olarak hafiften dizkapakları üzerinde.
Secde
Baş iki el arasında. Alın ve burun yere değiyor. Parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değmiyor ve vücuda yapışık değil. Karın oyluklardan ayrı. Ayak parmakları kıbleye dönük, topuklar bitişik.
Secde
Alın ve burun yere değiyor. Baş iki el arasında, parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değiyor ve vücuda yapışık, oyluklar da karna bitişik durumda. Ayakların üstü yere gelmiş şekilde ve her iki ayak sağa yatık.
Ka'de
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük.
Ka'de
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış, sol ayak üzerine değil, yere oturulmuş vaziyette.
Sağa Selam
Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük. Baş sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.
Sağa Selam
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette Baş sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.
Sola Selam
Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük. Baş sola çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.
Sola Selam
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette Baş solağ çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

Kaynak: Muhtasar İlmihal (Resimli Namaz Hocası), Hasan Arıkan


Bu Konu 11.768 defa Okundu
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?