logo
quran
Ramazan ve Teravih Namazları
Ramazan ve Teravih Namazları

Ramazan ve Teravih Namazları

11 ayın Sultanı olarak nitelendirilen Bin yıldan daha hayırlı Ramazan ayı geldiğinde Müslümanlar daha disiplinli ve geniş perspektifte periyodik olarak bir ibadet ortamına girerler. Gündüzleri oruç ile geçirilen Ramazan günleri, gündüz ve geceyi kapsayan tüm gün dua ve vakit namazları ile bereketlenmektedir. Ramazan oyunca özel akşam namazı sonrası kılınan Teravihlerde bolca okunan sureler ve hatimle kılınan namazlar Müslümanların kalbine ayrı bir inşirah getirmektedir.

Kelime anlamı dinlenmek ve rahatlamak anlamına gelen teravih Arapça kökeninden sıyrıldığında dua ve Allaha şükür manası taşımaktadır. Kuran sureleri okurken namaz esnasında oturma, secde, rükû, ayakta durma hareketinin birçok döngüsü gerçekleştirir ve her döngüde ayır bir dua ile hamd ve sena edilir.

Hatimle namazlar bazen bir saati aşkın sürmektedir. Teravih namazları ile genellikle her 4 rekâttan sonra selam verildiği gibi 2 ve 8 rekâtlarda da selam verilerek eda edilmektedir. Teravih namazları kılınırken selam sonrası dinlenme molası erilerek birkaç dakikalık ilahi veya şehadet senfonisi gerçekleşmektedir. Her namaz ile Kuran’ın 1/30 hatmedilmektedir.

Cemaatle teravih kılmak oldukça önemlidir. Bir dua festivali şeklinde geçen teravih hem erkeklerin hem de kadınların camide kılması için uygun ortamlar hazırlanmaktadır. 8 rekât olduğu kabul edilen ve Hz Ömer tarafından 20 rekât olarak yatsı namazın ile eda edilen teravih kılınmayan farzları yerine geçecek nafile ibadeti olmakla birlikte Ramazan ayına ayrı bir mana katmaktadır.

Bu Konu 580 defa Okundu
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin Feb 2012 İstanbul Fatihte Hafızlık Eğitmenliği yapıyor.
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?