logo
quran
Ezan Duası

Ezan Duası Arapça:

Ezan Duası Türkçe Metin:

“Allah’ım! Ey bu eksiksiz davetin (ezanın) ve kılınacak namazın Rabbi: Muhammed’e vesîleyi, fazileti ve yüksek dereceyi ihsan et! Onu vaat ettiğin makâm-ı mahmûda eriştir! Şüphesiz Sen vadinden dönmez­sin”. Vesîle ve fazilet, cennette yüce birer makamdır. Makâm-ı mahmûd ise şefaat makamıdır. Hz. Peygamber: “Bu duayı okuyan kişiye şefaatim vaciptir” buyurmuştur [Buhârî, “Ezan”, 8].

Enes’den (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre demiştir ki, Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:

“Ezan ile ikamet arasında yapılan dua geri çevrilmez.”

Tirmizî demiştir ki, bu hadîs sahihtir, hasendir. Ancak Tirmizî riva­yetinde, Câmi’inde “Kîtabu’d-Daavat = Dualar bölümünde” şu ilâveyi yapmıştır: “(Ashab) dediler ki: (Dua olarak) biz ne söyleyelim? Ey Al­lah’ın Resulü? Peygamber (ş.a.v) şöyle buyurdu: Allah’dan dünya ve ahirette afiyet isteyin. “[14]

Abdullah ibni Amr b. El-As’dan rivayet edildiğine göre, bir adam (Peygambere) şöyle dedi: Ey Allah’ın Resulü, müezzinler (şerefli hizmet­lerinden dolayı) bize üstün bulunuyorlar? Bunun üzerine Resûlüllah Sal­lallahu Aleyhi ve Sellem (ona) şöyle buyurdu:

“Müezzinlerin söyledikleri gibi söyle; bitirdiğin zaman da, (Allah’dan) iste, istediğin sana verilir. ”

Sehl b. Sa’d (Radıyallahu Anh) dan rivayet edildiğine göre demiştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:

“İki duâ var İd, bunlar geri çevrilmezler: Ezan zamanında yapılan duâ ve insanların birbirine girdiği şiddetli savaş anında…”

Ezan duası, ezan duası türkçe anlamı, ezan duası arapça okunuşu, ezan duası oku, ezan duası bul, ezandan sonra okunan dua, ezandan sonra okunan dua hangisi, ezandan sonra okunan dua nedir.

 

Ezan dinlemek için TIKLAYINIZ


Bu Konu 10.612 defa Okundu
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?