logo
quran
İftar Duası
İftar Duası

İftar Vaktinde Yapılacak Dua

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “

Arapça:

iftar

Manası:

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

İftarda Yapılacak Diğer Dualar

İftarda vaktinde orucu açmadan önce yapılan dua Allah katında makbul ve reddedilmeyecek ihlas ve samimiyettedir. İftar vakti orucu açmadan önce ‘’ Ya Rab, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve senin verdiklerinle rızkımız açıyorum. Yarınki oruca niyet ediyorum. Benim önceki ve sonra yapacağım günahlarımı bağışla. ‘’ duası ile Allahtan af ve mağfiret dilemelidir.

Bu dua genellikle söylenen duadır. Bunun farklı tarzda ve şekillerde ihlas ve samimiyetle dileyebilir ve isteyebilirsiniz. Orucunuzu açarken Bismillah ile başlayıp lokmalarınızda sena ve şükür dileyebilirsiniz. İftar yemeği sonrası bir kez daha O’nu anmak ve bağışlanma dilemek için elleri semaya kaldırıp efendimizin dediği gibi ‘’ Susuzluk gitti, damarlar ısındı, İnşallah Teâlâ’ya sevap kesinleşti’’ diyebilirsiniz.

İftar yemeği sonrası Allah’a olan bağlılığınızla, onun rızası için tutulan orucu, ona olan güveni ve sadakati dualarla belirtebilirsiniz. Allahtan dua içerisinde vatanı, milleti, eş dost ve ailenizi, akrabalarınız ve tüm inananları kapsayan af ve bağışlanma duanız ile hem kendinize hem de insanlığa karşı en iyi dileklerinizi sunabilirsiniz. Zira Allah katında başkalarına edilen dualar oldukça makbuldür.

Efendimiz bir keresinde ashabına, 3 kişinin duası geri çevrilmez derken bu 3 gruptan birinin ‘’ Orucunu açmakta olan oruçlu kişinin duası Allah katında geri çevrilmez ‘’ diyerek oruçlu olmanın ve iftar vakti dua etmenin faziletlerinden bahsetmiştir.

Bu Konu 978 defa Okundu
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin Feb 2012 İstanbul Fatihte Hafızlık Eğitmenliği yapıyor.
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?