logo
quran
Safer Ayı
Safer Ayı

SAFER AYI NEDİR?

Hicri takvimine göre ilk ay Muharrem ayıdır. Muharrem ayında aşure günü bulunmaktadır. Üçüncü ay Rebiül Evvel ayıdır ve bu ayın on ikinci gecesi Hz. Muhammed (s.a.v), dünyaya gelmiştir. Bu iki ayın arasında kalan ay ise Safer ayıdır. Safer ayı hicri takvimin ikinci ayıdır.

İslam inancına göre hicri takvimde bulunan bazı aylar ve bazı ayların bazı günleri ibadetler ve dualar açısından kutsal sayılmaktadır. Örneğin üç aylar olarak bilinen ve ibadet ayları olan, Recep, Şaban ve Ramazan ayları bu aylara en güzel örneklerdir. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Kandil geceleri, Cuma günleri ve aşure günü gibi özel ve mübarek günler de bulunmaktadır. Bu aylarda ve günlerde halihazırda her müslümana farz olan ibadetler daha fazla istekle yapılmalıdır. Bütün bunlar islamiyette bazı özel ve mübarek sayılan günler ve aylar olduğunun göstergesidir. Ancak islamiyette kesinlikle hayırsız, kötü, uğursuz sayılan günler ve aylar bulunmamaktadır. Bu söylenirse islam dinine aykırı söylemlerde bulunulmuş olunur.

Her ne kadar islam dininde hayırsız sayılan bir ay olmasa da büyük bir kesim tarafından hicri takvimin ikinci ayı olan Safer ayının hayırsız olduğu söylenmekte ve kabul edilmektedir. Cahiliye döneminden kalan bir inanış olarak Safer ayı uğursuz sayılmaktadır. Ancak sevgili peygamberimiz sürekli bu durumun önüne geçmeye çalışmış ve bununla ilgili bir takım hadisler buyurmuşlardır.

“Hastalığın kendiliğinden sirâyeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur Safer ayının hayır ve şerle bir alâkası yoktur; bunlar cahiliye hurafeleridir. Cüzzamlıdan, aslandan kaçtığınız gibi kaçınız!”

Safer ayının uğursuz olduğu inancı peygamber efendimizin tüm bu hadislerine karşın yayılmıştır. Öyle ki bu ayda yapılan nikahların geçersiz olacağı, uzun ömürlü olmayacağı, uğursuz olacağı söylenmiş, bu ayda yapılan herhangi bir işin olumlu sonuçlar vermeyeceğine inanılmıştır.

Safer ayı da diğer aylar gibi yüce Allah’ın aylarından biridir. Uğursuz olması sadece cahiliye döneminden kalma bir yanlış inanıştır.

Bu Konu 1.487 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin Feb 2012 İstanbul Fatihte Hafızlık Eğitmenliği yapıyor.
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?