logo
quran
Ramazanın Önemi
Ramazanın Önemi

Ramazanın Önemi

Hemen hemen tüm Müslümanlar, Ramazan süresince kötü alışkanlıklardan vazgeçmeye çalışır ve biraz daha fazla duaya zaman ayırarak çok daha fazla Kuran okurlar. Bu İslam’ın 5 şartından biridir.

Ramazan hep aynı gün başlayacak mı?

Ramazan bir kameri ay olduğundan, her yıl yaklaşık 11 gün önce başlar. Bir Müslümanın hayatı boyunca değişen Ramazan tarihleri nedeniyle kışın ve yazın, sonbahar ve ilkbahar yılın tüm günlerinde oruç tutacaktır.

Neden Ramazan bu kadar önemli?

Allah son Peygamber, Muhammed’ e ( s.a.v ) Kuran’ı bu ayda indirmeye başlamıştır.

Neden Ramazan boyunca Müslümanlar oruç tutar?

Müslümanlar kendi nefislerini terbiye etmek, hayatlarını disipline etmek, cömertlik duygularını ön plana çıkarmak için oruç tutarlar. Sahur ve iftar yemekleri ile beraber ödüllendirilen Ramazan günlerinde Müslümanlar Allah’ı hamd ve sena ederek dünya hayatı için verdikleri nimetler sebebiyle şükür ederler. Vücut fiziksel, ruhsal ve zihinsel dinlenme, temizlenme ve arınma yaşar.

Kimler oruçtan muaftır?

Ramazan’da oruçtan muaf olanlar Müslüman olmayanlar, küçük çocuklar, hasta veya zihinsel hastalıklılar, seyahat edenler, hamileler, emziren kadınlar, adet görenler veya yakın zamanda bir bebeğe gebe olanlar olarak detaylandırılabilir.

Ramazan ne zaman bitecek?

Her Ramazan ayının başlangıcından itibaren 29 – 30 gün süren Ramazan sonunda bayram ile bir festivalin finali gibi coşkuyla geçmektedir. Müslümanların güzel elbiseler alarak kendilerini güzel ve süslü göstermek için yaptıkları şeylerle bu günde Allah’ı anmanın mutluluğunu yaşarlar.

 

 

Bu Konu 590 defa Okundu
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin Feb 2012 İstanbul Fatihte Hafızlık Eğitmenliği yapıyor.
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?