logo
quran
Namaz Kılarken Kötü Şeyler Düşünmek
Namaz Kılarken Kötü Şeyler Düşünmek

NAMAZ KILARKEN KÖTÜ ŞEYLER DÜŞÜNMEK

İslamiyette Allah’a ibadet farz kılınmıştır. İslam dininin ana şartlarından biri olan namaz kılmak yüce Allah’a ibadetin en temel noktalarının başında gelir. İnananlar Allah rızası için namaz kılarlar. Namazın şartlarını uygun bir şekilde yerine getiren müminlerin, kimi zaman namaz esnasında fena düşünceler akıllarına gelir. Namaza niyet etmiş bir kulun namaz esnasında aklına şeytan tarafından kötü düşünceler gelebilir. Bu durumu yaşayan insan, kendini namaz esnasında kötü hisseder ve ibadetini tam olarak yapamayacağının endişesine kapılır. Bu heyecan ile namazın gerekliliklerini bile yerine getirmeyi unutabilir.

Namaz esnasında kötü düşünceler, şeytanın işidir. Şeytan ibadet eden kulları yoldan çıkarabilmek için türlü oyunlar yapar. Kötü düşünceleri insanların akıllarına sokarak, namaz kılmalarını engellemeye çalışır. Namaz kılarken kötü şeyler düşünmeye başlayan insan ise kendinden şüphe etmeye, kalbinin kötü olduğuna inanır.  Bu düşünceler inananların namazı bırakmasına dahi sebep olabilir. Zaten şeytan da bunu amaçlamaktadır.

Namaz esnasında kötü şeyler aklına gelen insanlar, bu kötü düşüncelerin şeytanın işi olduğunu bildiği için üzülmektedir. Kötü düşünceleri aklından uzaklaştırmaya çalışan insanlar, eğer bu düşüncelerinin namazlarına zarar verdiğini düşünmeye başlarlarsa, ibadetlerini doğru bir şekilde yapamazlar. Bu yüzden namaz ibadetini yapmaya niyet etmiş bir kişi, namaz esnasında aklına gelen kötü düşünceleri önemsememeli, şeytanın işi olduğu bilmeli ve yaradana ibadetine yoğunlaşıp, devam etmelidir.

Bu Konu 2.578 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fatih Bozkurt Nov 2012
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?