logo
quran
Kart oyunları ve İslam
Kart oyunları ve İslam

Günümüz çocukları kart oyunları oynayarak daha küçük yaşta kumara alışkanlık kazanmaktadırlar. Ebeveynler olarak bu tür oyuncaklar ile oynamalarına müsade etmek son derece sakıncalıdır…

 

İSLAM DİNİ KUMAR VE ÇOCUK

“Aranızda mallarınızı haksız sebepler ve batıl yollarla yemeyin.”

(el-Bakara 2/188, en-Nisa 4/29)

“İnsanın yararına olan, yalnızca kendi öz gayretinin sonucudur” (en-Necm 53/39)

İslam dininde kumar kesin bir dille yasaklanmış, haram kılınmıştır. Kumar kullara ibadeti unutturan, insanı yaşamdan alıkoyup, kolay kazanca sevkeden, insanların arasında husumete yol açıp, nifak tohumları eken haksız kazanç yoludur. İslam dininde haksız kazanç haramdır. Kazanmak için çalışmak ise farzdır.

İslamiyet nasıl olursa olsun, kumarın her türlüsünü yasaklamıştır. Bir başkasının kazancını, hiçbir emek sarf etmeden ve haksız yollarla, oyunlar ile almak haramdır. Kuran-ı Kerim’de kumar, “meysir” olarak ifade edilmektedir. Bu sözcük, kolaylık anlamına gelen “yüsr” kökünden gelen türemiştir.

İslam dininin yasakladığı kumar, insanların nefsini ele geçiren bir alışkanlıktır. Bu alışkanlıktan uzak durmak oldukça zor olmaktadır. Zira insan nefsinin terbiye edilmesi zordur. Bu yüzden, bu alışkanlığa hiç bulaşmamak, harama el uzatmamak en hayırlısıdır.

Günümüzde, haram olan kumar oldukça özendirici şekillerde gösterilmektedir. Bu yüzden bunlardan etkilenmemek, bu kötü yola sapmamak gerekir. Çocukluktan itibaren, haram olan kumardan uzak durulmalıdır. Her ne kadar sonucunda bir mal kazanılmadan oynanan oyunlar için mekruh olduğu hükmüne varılsa da, bu oyunlar kumara giden yolun ilk adımıdır.

Çocukları kumara özendiren, oyun kartları ve bunun gibi araçlar, çocukların bir diğerinin elindeki kartların almasıyla sonuçlanan oyunların oynanmasına yöneltir. Ancak unutulmamalıdır ki bunlar oyun değil, adeta zehirden alınan ilk yudumdur. Kumar, oynanan oyunun karşılığında ne kazanılırsa kazanılsın kumardır ve haramdır.

Kuran-ı Kerim’de kumarın kötülüğünü anlatan birçok ayet vardır.

“Ey iman edenler, içki, kumar, putlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden birer pisliktir. Onun için siz bunlardan kaçının ki muradınıza eresiniz.” (el-Maide, 5/90).

Bu Konu 967 defa Okundu
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fatih Bozkurt Nov 2012
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?