logo
quran
Çocuk ve Namaz eğitimi
Çocuk ve Namaz eğitimi

ÇOCUKLARA NAMAZ EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİ

 

Genel olarak insanlar, hayatı boyunca takınacağı tutumları çocukluk döneminde kazanırlar. Bu nedenle dini gereklilikleri de çocukluk çağında kazanmak en uygunu olacaktır. Bu hususta çocuklar için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, küçük yaşta namaz eğitimi verilmesi gerekliliğidir. Tüm yetişkinler için dini bir görev olan bu durum, çocukların hayatına doğru bir yön vermek anlamına gelir.

Çocuklara namaz alışkanlığı kazandırılmaya çalışırken, onların çocuk olduğu ve bazı yanlışlar yapabileceği unutulmamalı, olabildiğince sabır gösterilmelidir. Çocuklara namaz eğitimi, genellikle 7 yaşından itibaren verilebilmektedir. Halihazırda sevgili peygamberimizin de söyledikleri buna işaret etmektedir. Ancak önceleri de çocuklar yavaş yavaş din hakkında bilgilendirilebilirler.

Ancak kimi yetişkinler çocuklarına namaz eğitimi ya da din eğitimi vermemektedir. Bu durum namaz eğitimi almayan çocukların, islamın şartlarından ve tüm Müslümanlara farz olan namaz ibadeti için alışkanlık kazanmamasına ve dahi bu ibadeti yetişkinlik çağında yerine getirmemesine neden olabilmektedir. Çocuklara namaz eğitimi verilirken, onlara onların seviyelerinden hitap etmelidir. Sabırlı ve hoşgörülü olmalı, yanlış hareketlerine kızılmamalıdır. Aksi halde çocukların namazdan uzaklaşmaları içten bile değildir. Tüm bunlara dikkat edilerek namaz eğitimi ve din eğitimi verildiğinde, çocuklara bir takım alışkanlıklar rahat bir şekilde kazandırılabilinir.

Her ne kadar tüm yetişkin bireyler, çocukların dini eğitimi ve namaz eğitimi için sorumluluk sahibi olsalar da genel itibariyle en büyük sorumluluk anne ve babalarındır.

 

Bu Konu 1.313 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin Feb 2012 İstanbul Fatihte Hafızlık Eğitmenliği yapıyor.
100Bugün Namazlarını kıldınmı ?